Wykrywanie patogenów metodą Real-Time PCR (KOT)

PW10 Vcheck M FIV/FeLV 1 ml krwi EDTA 1-2 dni
FIV, FeLV
PW11 Vcheck M Ehrlichia/Anaplasma 1 ml krwi EDTA 1-2 dni
Ehrlichia spp., Anaplasma spp.
PW16 Vcheck M Feline Diarrhea 8 Panel kał 1-2 dni
Symultaniczne i wczesne wykrywanie 8 patogenów u pacjentów z łagodnymi objawami klinicznymi lub wczesnymi stadiami klinicznymi: Feline parvovirus type, Feline coronavirus, Toxoplasma gondii, Giardia lamblia, Cryptosporidium spp., Salmonella spp., Tritrichomonas blagburni, Campylobacter spp.
Biegunka wywołana infekcjami jest częstym problemem w kociej praktyce, zwłaszcza wśród młodych kotów i tych z dostępem na zewnątrz. Objawy mogą wahać się od łagodnych i sporadycznych do ciężkich. Biegunka może wynikać z infekcji bakteryjnych, wirusowych lub pierwotniakowych, lub ich kombinacji, często przedstawiając podobne objawy kliniczne. W związku z tym, precyzyjne utożsamianie organizmu sprawczego jest istotne w celu zapewnienia dostosowanych strategii leczenia.
RT17 Anaplasma phagocytophilum 1 ml krwi EDTA 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Anaplasma phagocytophilum jest Gram-ujemną bakterią wywołującą anaplazmozę granulocytarną u różnych gatunków zwierząt: psów, koni, owiec. Zakażenie przenoszone jest za pośrednictwem kleszczy a także bezpośredniego kontaktu z krwią lub wydzieliną dróg oddechowych zakażonych osobników. Ze względu na fakt, że bakteriemia we krwi jest przejściowa, metoda Real-Time PCR jest dużo czulsza i bardziej specyficzna w wykrywaniu zakażeń Anaplasma phagocytophilum w porównaniu z badaniem mikroskopowym.
RT18 Bartonella henselae 1 ml krwi EDTA, punktat, tkanka 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Czynnik etiologiczny tzw. choroby kociego pazura. Źródłem zakażenia jest kał pcheł i zanieczyszczone nim pazury kotów.
RT19 Bordetella bronchiseptica / Bordetella parapertussis Wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Bordetella parapertussis jest Gram-ujemną bakterią kolonizującą układ oddechowy ssaków. Bordetella bronchiseptica wywołuje wysoko zakaźną chorobę układu oddechowego psów i kotów. Zakażenie następuje przez bezpośredni kontakt (lizanie) i drogą kropelkową (kaszel, kichanie) oraz zakażone przedmioty. Transmisja może nastąpić także międzygatunkowo.
RT20 Borrelia burgdorferi Punktat, bioptat 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Borelioza (choroba z Lyme) jest wielonarządową chorobą, u podłoża której leży wzmożona reakcja immunologiczna na wysoce patogenne krętki Borrelia burgdorferi. Jest ona najczęściej rozpoznawanym zakażeniem odkleszczowym.
RT21 Chlamydiaceae (all species) Wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Rodzina Chlamydiaceae zawiera dwa blisko spokrewnione rodzaje – Chlamydia (C. muridarum, C. suis i C. trachomatis) oraz Chlamydophila (C. pneumoniae, C. pecorum, C. psittaci, C. abortus, C. felis i C. caviae). Transmisja następuje przez kontakt błon śluzowych z zakażonymi płynami ustrojowymi. Zakażenie może prowadzić do problemów z płodnością oraz chorób spojówek.
RT52 Cryptosporidium spp. Kał 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Kosmopolityczne pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium są pasożytami ludzi i zwierząt m.in. układu pokarmowego. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną po spożyciu oocyst zawierających inwazyjne sporozoity, które namnażają się wewnątrz komórek nabłonka jelita cienkiego. U psów i kotów mogą być czynnikiem etiologicznym nawracających przewlekłych lub ostrych biegunek.
RT59 Dirofilaria immitis 1 ml krwi EDTA 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Nicienie Dirofilaria immitis są najbardziej patogenicznym gatunkiem filarii przenoszonym przez komary. Dorosłe osobniki umiejscawiają się w tętnicy płucnej, a w przypadku dużej inwazji również w prawej komorze serca. Dorosłe samice uwalniają do krwi krążącej mikrofilarie po ok. 6-7 miesiącach od zakażenia. Wtedy również stopniowo pojawiają się typowe objawy wywołane na skutek mechanicznego zatykania się naczyń krwionośnych, komór serca i tętnic płucnych.
RT22 Feline calicivirus Wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Jednoniciowy RNA wirus wywołujący zakażenia jamy ustnej i górnych dróg oddechowych kotów. Rozprzestrzenianie następuje przez kontakt z wydzielinami z oczu, nosa i jamy ustnej chorego zwierzęcia. Zakażenie rozprzestrzenia się szczególnie wśród kotów żyjących w dużych skupiskach. Wymieniany (obok herpreswirusa) jako jeden z czynników etiologicznych tzw. kociego kataru.
RT23 Feline coronavirus Punktat, kał 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Jednoniciowy RNA wirus zakażający koty dzikie i domowe. Występuje w dwóch formach: FECV (enteropatogenny) oraz FIPV (odpowiedzialny za zakaźne zapalenie otrzewnej – FIP). Zakażenie przenosi się przez kał zakażonych kotów, szczególnie wśród żyjących w dużych skupiskach.
RT24 Feline herpesvirus Wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Dwuniciowy DNA wirus wywołujący zakażenia jamy ustnej i górnych dróg oddechowych kotów. Rozprzestrzenianie następuje przez kontakt z wydzielinami z oczu, nosa i jamy ustnej chorego zwierzęcia. Wymieniany (obok kaliciwirusa) jako jeden z czynników etiologicznych tzw. kociego kataru.
RT25 FeLV (Feline Leukemia Virus) 1 ml krwi EDTA 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
FeLV to onkogenny retrowirus przenoszony przez kontakt z wydzielinami i krwią. Patogen ten odpowiedzialny jest za takie choroby jak: zaburzenia mieloproliferacyjne, niedokrwistość i in.
RT49 FIV (Feline Immunodeficiency Virus) 1 ml krwi EDTA 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Retrowirus odpowiedzialny za występowanie kociego nabytego zespołu niedoboru odporności (FAIDS). Transmisja następuje pomiędzy zwierzętami przez kontakt krew-krew lub krew-wydzieliny.
RT26 Giardia intestinalis Kał 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Giardioza (Lamblioza) jest jedną z najczęściej występujących zakażeń pasożytniczych układu pokarmowego. Głównym objawem klinicznym jest biegunka, która może pojawiać się okresowo. W okresie przewlekłym choroby występuje również m. in. niedokrwistość, osłabienie, spadek wagi ciała.
RT27 Leishmania spp. 1 ml krwi EDTA, punktat, wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Czynnik etiologiczny występującej na całym świecie leishmaniozy. Pierwotnik przenoszony jest przez muchówki. Test wykrywa następujące gatunki: L. infantum, L. donovani, L. tropica, L. killicki i L. aethiopic.
RT28 Mammalian Babesiosis (all species) 1 ml krwi EDTA 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Babeszjoza jest chorobą odkleszczową, występującą na całym świecie, którą powodują pierwotniaki z rodzaju Babesia. Następstwem inwazji jest niedokrwistość, zaburzenia wielonarządowe oraz różnorodne objawy kliniczne. Czynnikiem transmisyjnym są kleszcze. Zestaw umożliwia wykrycie następujących gatunków: B. gibsoni, B. canis canis, B. canis vogeli, B. canis rossi, B. crassa, B. major, B. hongkongnensis, B. caballia, B. ovata, B. occultans, B. microti, B. divergens, B. capreoli, B. odocoilei i B. bigemina.
RT29 Mycoplasma felis Wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Mycoplasma felis zaliczana do gatunku niehemotropowych mykoplazm. Jest powszechnym patogenem kotów, umiejscawiającym się głównie na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych oraz w narządach płciowych. Jej obecność może manifestować się zapaleniem spojówek oraz chorobami dróg oddechowych.
RT30 Mycoplasma haemofelis 1 ml krwi EDTA 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Mykoplazmy hemotropowe to Gram-ujemne drobnoustroje, lokalizujące się w zakażonym organizmie na powierzchni erytrocytów. Zakażenie przenoszone jest przez pchły i kleszcze. Choroba przebiega z objawami niedokrwistości hemolitycznej. Ze względu na fakt, że bakteriemia we krwi jest przejściowa, metoda Real-Time PCR jest dużo czulsza i bardziej specyficzna w wykrywaniu zakażeń mykoplazmami hemotropowymi, w porównaniu z badaniem mikroskopowym.
RT50 Mycoplasma spp. Wymaz bogatokomórkowy (bez podłoża) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Test wykrywa następujące gatunki: Mycoplasma agassizii, M. anatis, M. anseris, M. arginini, M. arthritidis, M. auris, M. buccale, M. canadense, M. cloacale, M. collis, M. columborale, M. cricetuli, M. cynos, M. falconis, M. faucium, M. felis, M. gateae, M. gypis, M. hominis, M. hyopharyngis, M. hyorhinis, M. hyosynoviae, M. iguana, M. agogenitalium, M. leonicaptivi, M. molare, M. mustelae, M. neophronis, M. neurolyticum, M. orale, M. phocicerebrale, M. phocidae, M. salivarium, M. spumans, M. timone i M. zalophi.
RT31 Microsporum canis Włosy, naskórek 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Czynnik etiologiczny dermatoftitozy głównie u psów i kotów, ale również może występować u innych ssaków. Zakażenie wywołuje reakcję nadwrażliwości. Do zakażenia dochodzi przez kontakt ze skórą, włosami lub pazurami.
RT32 Neospora caninum Kał, płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR) 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Neospora caninum jest chorobą pierwotniaczą, w której zwierzęta roślinożerne są nosicielami pośrednimi a psy żywicielami ostatecznymi. Ze względu na budowę trofozoitów oraz cyst tkankowych, może być niewłaściwie rozpoznawana jako Toxoplasma gondii. Oocysty są wydalane przez żywiciela ostatecznego przez krótki okres czasu i w niewielkiej ilości.
RT33 Toxoplasma gondii 1 ml krwi EDTA, płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR), kał 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Wewnątrzkomórkowy pasożyt z grupy kokcydiów. Żywicielem ostatecznym jest kot, ale pośrednim może być każde ciepłokrwiste zwierzę, w tym człowiek. Główne drogi przenoszenia: zarażenia wrodzone, zjedzenie zakażonych tkanek, pokarmu lub wypicie wody skażonej oocystami.
RT34 Tritrichomonas foetus Kał 4-6 dni
do 3 dni (tryb CITO)
Pierwotnik zakażający układ rozrodczy bydła i układ pokarmowy kotów domowych. U bydła prowadzi do niepłodności i poronień. U kotów powoduje m. in. zapalenie jelit oraz przewlekłą biegunkę. Ze względu na podobieństwo do form rozwojowych Giardia spp., zastosowanie testu Real-Time PCR pozwala uniknąć niewłaściwego określenia przyczyny biegunki.
© Copyright LAB-WET WETERYNARYJNE LABORATORIUM DIAGNOSTYCZNE S.C.
Realizacja: Collytics

Warszawa

ul. Wita Stwosza 30
02-661 Warszawa
tel. (22) 852 45 25
Kurier: 501-782-940

Uwaga! Laboratorium w Warszawie czynne 24h

Kraków

ul. Zakopiańska 270
30-435 Kraków
tel. (12) 256 32 76
Kurier: 501-077-911

Gdańsk

ul. Elbląska 117
80-718 Gdańsk
tel. (58) 301 90 41
Kurier: 501-274-874

Poznań

ul. Bukowska 70
62-070 Dąbrowa
tel. (61) 679 22 88
Kurier: 503-771-377

Wrocław

*Obsługiwany przez Poznań*

ul. Bukowska 70
62-070 Dąbrowa
tel. (71) 396 94 31
Kurier: 502-742-854

Szczecin

ul. Gęsia 6A
71-693 Szczecin
tel. (91) 817 11 59
Kurier: 501-631-408

Łódź

ul. Leszczynowa 4b
91-486 Łódź
tel. (42) 616 04 84
Kurier: 501-18-2222